OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Vypadávanie a transplantácia vlasov

Príčiny vypadávania vlasov

Vonkajšie (exogénne) príčiny:
Chemické účinky - neodborne urobená trvalá/farbenie - predávkovanie, chyba pri úkone, nesprávne prírpravky
Mechanické účinky - dlhodobé nosenie vyčesaných vlasov a zapletených účesov, vlasové ozdoby
Fyzikálne účinky - ožarovanie, extrémne teploty
Bakteriálne účinky -
alebo napadnutie plesňou, mikroorganizmy, mykózy, folikulitída

Vnútorné (endogénne) príčiny:
- prirodzená strata vlasov,
- androgenetické vypadávanie vlasov - hormóny, dedičné vlohy,
- po tehotenstve
- vypadávanie vlasov v kruhoch,
- ako dôsledok choroby po infekciách, napr. týfus, chrípka, šarlach,
- vypadávanie vlasov podmienené výživou - nedostatok vitamínov, podvýživa, nesprávna výživa,
- vypadávanie vlasov podmienené liečbou, toxicky - napr. tálium, predávkovanie, prostriedky zabraňujúce ovulácii

Preventívne opatrenia proti vypadávaniu vlasov
V zásade každý postihnutý hľadá radu a pomoc u kaderníka. Možnosti bojovať s vypadávaním vlasov však nie sú príliš veľké. Okrem iného závisia od spôsobu vypadávania. Predchádzať je lepšie ako liečiť, preto je v prvom rade dôležité udržiavať zdravý vlas a najmä pokožku hlavy. K tomu patrí:
- pravidelné umývanie kvalitným jemným šampónom,
- špeciálne kúry podľa stavu vlasov a pokožky,
- používanie špeciálnych prostriedkov proti vypadávaniu vlasov - vlasové vody.

Typy plešivosti
Ak máte pocit, že vám vypadáva priveľa vlasov, urobte jednoduchý test - rozlošte si doma list bieleho papiera a poukladajte naň všetky vlasy, ktoré za deň vyčešete. Ak ich je viac ako 100, možno hovoriť o probléme. Odborníci rozoznávajú niekoľko typov plešivosti - difúznu, ložiskovú, androgenetickú.

Difúzna plešivosť
    Kto má redšie vlasy na celom povrchu hlavy, trpí difúznou plešivosťou. Táto plešivosť môže vzniknúť pri horúčkovitom ochorení, v tehotenstve, pri poruchách štítnej žľazy alebo pri užívaní niektorých liekov. Niekedy sprevádza seborreu - mazotok a často vzniká aj bez zistiteľných príčin.

Ložisková plešivosť
    Po neodborne urobenej trvalej alebo ožiarení rontgenovými lúčmi môžu vlasy začať vypadávať na určitých miestach - ložiskách, vtedy ide o ložiskovú plešivosť.

Androgenetická plešivosť
    
Tretím a najrozšírenejším typom plešivosti je androgenetická alopécia, teda mužský typ plešivosti, ktorí podmieňujú tri činitele - genetická dispozícia, androgény, vek. 
Mužský hormón androgén potlačí tie vlasové folikuly, ktoré na to majú genetickú dispozíciu. Namiesto pevného terminálneho vlasu začne rásť jemný, páperovitý vellusový vlas. Plešatá hlava je málokedy úplne holá, pokrývajú ju totiž tieto drobné chĺpky.

 

                                

Od parochne k transplantácii
Keď nepomôžu dermatológovia, treba vyskúšať iné riešenia. Pre ženy je optimálne siahnuť po parochniach, buď z pravých ľudských vlasov, alebo zo špeciálne upraveného umelého vlákna - kanekalonu, ktoré sa svojimi vlastnosťami podobá ľudskému vlasu. Módnym hitom sú príčesky vo forme sieťky s malým množstvom umelých vlasov, ktorá sa upevní na postihnuté miesto (najmä pri ložiskovej plešivosti) a cez ňu sa pretiahnu vlastné vlasy. Ďalším riešením môže byť nadväzovanie vlasov.

Nadväzovanie vlasov
je procedúra, pri ktorej sa na pramene vlasov asi centimeter od pokožky hlavy nadviažu špeciálnym voskom pravé ľudské vlasy. Existuje aj iná možnosť. Sieťka s dlhými vlasmi sa našije na vlastné vlasy, ktoré sa cez otvory v sieťke povyťahujú von. Nevýhodou tohto spôsobu je to, že šitie treba zakryť a výber účesov je preto obmedzený. Po doch mesiacoch, podľa toho ako rýchlo rastú vlastné vlasy, treba sieťku prešiť späť bližšie k pokožke. 
    V praxi sú známe pánske snímateľné príčesky - tupé s ktorými je manipulácia ľahšia. Presne vymerané fólie sa osadia vlasmi. Toto tupé sa potom prilepí - každý deň znovu - špeciálnym lepidlom na holé časti hlavy, alebo sa upevní v dosiaľ existujúcich vlasoch.

Všitie syntetických vlasov
Pri tejto metóde sa všívajú do pokožky hlavy umelé vlákna. Pri starostlivom, sterilnom postupe nevznikajú žiadne problémy. Vlákna sa však opotrebúvajú umývaním, čsaním a inými kaderníckymi úkonmi. Následkom toho sa niekedy - podľa zaťaženia - z pokožky hlavy uvoľnia. Pacient môže procedúru opakovať.

Vlasová transplantácia
Pre mužov s geneticky podmienenou plešivosťou je najlepším, hoci finančne nákladným riešením vlasová transplantácia. Pri vlasových transplantáciách sa využíva, že v zadnej záhlavovej časti hlavy sú vlasové vačky nezaťažené genetickou informáciou vypadávania. 
Pri autotransplantácii sa penášajú transplantáty z tejto darcovskej plochy na postihnuté miesta. Robí sa to metódou mikrotransplantácie - zo záhlavovej časti hlavy sa odoberie darcovský pás, z ktorého sa špeciálnou metódou získavajú jednotlivé mikrotransplantáty. Po odobratí autotransplantátu zostáva na zadnej časti hlavy nepatrná jazvička, ktorá sa prekryje vlasmi. Operácia trvá podľa rozsahu 3 -5 hodín, robí sa pri lokálnom znecitlivení a výhodou je, že klient odchádza hneď po zákroku do domáceho ošetrenia. Podmienkou operácie je 100% zdravotný stav. Po operácii musí klient dodržiavať pokyny lekára. Z transplantátov začnú rásť nové vlasy do troch mesiacov. Po pol roku možno na želanie klienta uvažovať o "prehustení".

Aj takto sa dá pomôcť pri plešivosti :

Zdroj: Skysľaková O,: Vlasová Kozmetika, Žilina 2003